Laserowe usuwanie przebarwień
Istnieje kilka rodzajów laserów, które skutecznie usuwają przebarwienia. W instytucie Urody Prestiż we Wrocławiu stosujemy dwie technologie.
- melazma,
- przebarwienia pozapalne
- plamy starcze
- znamiona
- piegi
- rogowacenie posłoneczne
- zwiotczała skóra
- pozapalne zaczerwienienia
Czas: 15-60 min
Usuwanie przebarwień laserem to zabieg, który zawsze poprzedza konsultacja. Zabieg z laserem Frakcyjnym CO2 wykonujemy ze znieczuleniem, co sprawia, że zabieg jest komfortowy w odczuciach. Zwykle zabieg trwa od 15 do 30 minut (czas uzależniony jest od rozmiaru i rozległości przebarwień). Po zabiegu nakładany jest specjalny preparat zabezpieczający skórę przed promieniowaniem UV. Powierzchowne uszkodzenia naskórka stosunkowo szybko się goją, a po kilku dniach powstałe strupki odpadają. Z czasem przebarwienia bledną. Dla satysfakcjonujących efektów zabieg należy powtórzyć.
Zabieg z laserem o długości fali 500-600 nm wykonujemy bez znieczulenia, gdyż znieczulenie obkurcza naczynia co w przypadku zastosowania tej technologii nie jest porządane. Zabieg w odczuciach nie jest bolesny. Po zabiegu skóra jest schładzana za pomocą specjalnej rolki chłodzącej lub cold packa. Po zabiegu nakładany jest specjalny preparat zabezpieczający skórę przed promieniowaniem UV. Przebarwienia po zabiegu ulegają zciemnieniu, a następnie stopniowemu wyłuszczeniu. Dla uzyskania trwałych efektów zabieg należy powtórzyć.
- usunięcie przebarwień
- usunięcie przebarwień hemosyderynowych
- usunięcie skórnych zmian barwnikowych
- odmłodzenie skóry
- ujędrnienie
Należy pamiętać, że efekty zabiegu są kwestią indywidualną uzależnioną od osobistych uwarunkowań i nie są identyczne w przypadku każdego pacjenta. Na efekt w szczególności mogą wpływać takie czynniki jak wiek, stan zdrowia, trybu życia pacjenta oraz stosowania się do zaleceń pozabiegowych. Możliwe do osiągnięcia efekty w indywidualnych przypadkach omawiane są podczas wizyty w Instytucie. Ilość zalecanych zabiegów jest kwestią indywidualną, uzależnioną m.in. od charakteru przebarwień a w szczególności od tego na jakiej głębokości znajduje się nadmiar barwnika. Najłatwiejsze do usunięcia są przebarwienie naskórkowe, czyli zlokalizowane w górnych warstwach skóry – w ich przypadku barwnik znajduje się płytko w naskórku. W przypadku tych przebarwień zdarzają się sytuacje, że zadowalający efekt jest już po jednym zabiegu.
Bardziej problematyczne są przebarwienia skórne, czyli takie, w których barwnik znajduje się głębiej – w skórze właściwej. Ilość zabiegów ustalana jest indywidualnie, ale do ich usunięcia potrzebne jest zazwyczaj 3 – 5 zabiegów w odstępach 3 – 4 tygodniowych. Największa ilość zabiegów konieczna jest w przypadku nawracających przebarwień, w ich przypadku konieczne jest wykonanie 10 sesji zabiegowych co 10 dni. W przypadku tego typu przebarwień bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich odstępów pomiędzy zabiegami z uwagi na fizjologię komórek barwnikowych które są odpowiedzialne za nawroty przebarwień.
- Ciąża i karmienie piersią
- Świeżo opalona skóra
- Rozrusznik serca
- Choroby nowotworowe, prowadzona chemiotarapia, radioterapia (do 5 lat od momentu zakończenia choroby nowotworowej)
- Niektóre choroby tkanki łącznej
- Cukrzyca typu I i II
- Skłonność do powstawania blizn (głównie przerostowych)
- Terapia doustną izotretinoina i okres 6 miesięcy po zakończeniu
- 3 miesiące od momentu zakończenia miejscowego stosowania retinoidów
Laserowe usuwanie przebarwień to zabieg, który wymaga odstawienia suplementów diety zawierających światłouczulające substancje. Przed zabiegiem nie powinno się przyjmować preparatów zawierających pokrzywę, dziurawiec, skrzyp, rumianek czy duże ilości nagietka. Osoby będące w trakcie lub tuż po antybiotykoterapii nie powinni poddawać się zabiegowi, podobnie jak osoby ze świeżą opalenizną. Wszelkie przeciwwskazania do zabiegu omawiane są podczas bezpośredniej konsultacji.
W miejscu poddawanym zabiegowi pojawią się zaczerwienienia, które podczas procesu gojenia mogą swędzieć. Powstałe w ten sposób strupki będą stopniowo odpadać.
Aby łagodzić stan skóry można stosować regenerujący krem Barier Recovery Cica Peptide Balm. Po laserowym usuwaniu przebarwień należy używać kremów z filtrem SPF50 obowiązkowo ochronę przeciwsłoneczną unikać solarium i nie używać samoopalaczy.
Zalecenia po zabiegu mogą się różnić w zależności od wybranej technologii laserowej. Szczegółowe spersonalizowane zalecenia otrzymasz od na wizycie.
Ogólne zalecenia:
- zaleca się stosowanie specjalistycznych kremów ochronnych po zabiegu laserowym, dostępnych w Instytucie Urody Prestiż
- zakaz eksponowania skóry poddanej zabiegowi na słońce przez 2 tygodnie po zabiegu
- zakaz intensywnych ćwiczeń fizycznych przez 3-7 dni po zabiegu oraz rozgrzewania w saunie
- zakaz usuwania strupków po zabiegu, musi nastąpić ich samoistne złuszczenie
- zakaz stosowania metod złuszczających
- do 2 tygodni po zabiegu zaleca się zachować szczególną higienę miejsca zabiegowego, nie dotykać skóry brudnymi rękami, ograniczyć kontakt ze zwierzętami, nosić czystą odzież, używać czystego ręcznika
W razie niepokojących objawów, takich jak ból, opuchlizna, długo utrzymujące się zaczerwienienie prosimy o kontakt z kosmetologiem wykonującym zabieg lub poza godzinami pracy gabinetu przez serwis Facebook.
Kosmetolog poleca
Pielęgnacja przed i po zabiegu – poniżej znajdziesz produkty, które rekomendujemy klientom wykonującym zabieg laserowego usuwania przebarwień. Poleca Ewelina Płomińska, założycielka Instytutu Urody Prestiż we Wrocławiu.