Wrzesień, czyli czas pożegnania z latem. Upalne miesiące mijają. Czas kiedy można ‘naładować akumulatory’. Słońce, długie dni, tak bardzo wyczekiwane w naszej strefie klimatycznej. Duże dawki światła pozwalają na poprawę nastroju, działają przeciwdepresyjnie, umożliwiają zdobycie cudownej opalenizny…ale czy tylko? Słońce niestety niesie również te niekorzystne skutki, m.in. dla naszej skóry. Już od dawna wiadomo, że promieniowanie UVA i UVB niszczą skórę i przyspieszają proces starzenia.

            Oprócz zagrożeń dla naszego organizmu, istnieją te niszczące zewnętrzy narząd jakim jest skóra. Mówimy tu o powstałym rumieniu czyli oparzeniu słonecznym, czy o wspomnianym wcześniej starzeniu skóry. Charakteryzuję się ono pojawieniem się zmarszczek, bruzd, rozszerzonych naczyń krwionośnych, występowaniem obszarów ścienienia skóry czy też powstaniem brunatnych plam. Od starzenia fizjologicznego różni je to, że następuje znacznie szybciej(nawet kilkanaście lat).

            Dlatego też warto zwrócić uwagę na pielęgnacje skóry i profilaktyke. Na szczęście po chwilach zapomnienia spędzonych na plażach…jest możliwości ratunku dla zewnętrznej powłoki naszych organizmów. Mowa tu o m.in. zabiegach złuszczających. Jest to jedna z metod odnowy skóry. Zabiegi te mają na celu usunięcie zalegających na powierzchni skóry martwych komórek naskórka. Umożliwiają zwiększenie zdolności wchłaniania substancji aktywnych, czyli ułatwiają pielęgnacje domową. Dodatkowo następuje oczyszczenie skóry z nadmiaru łoju oraz regulacja produkcji sebum, powstają nowe komórki skóry. Następuje poprawa napięcia i struktury skóry, a co za tym idzie wygładzenie drobnych zmarszczek i blizn. Zabiegi te maja również na celu rozjaśnienie przebarwień oraz plam pigmentacyjnych.

            Jednym z takich zabiegów może być procedura z użyciem kwasu mlekowego. Jest to zabieg wykonywany przy znieczuleniu powierzchownym, który nie blokuje działania kwasu, a osoba poddana zabiegowi głębokiego złuszczania nie odczuwa negatywnych skutków występujących podczas zwykłej aplikacji kwasów. Kwas mlekowy występuje naturalnie w ludzkim organizmie, dlatego też jest nietoksyczny i całkowicie bezpieczny. Zabieg polecany jest osobą, które chcą uzyskać szybki efekt, ale mogą sobie pozwolić na kilkudniowe wyłączenie z życia zawodowego. Jest to związane z wyglądem skóry zaraz po zabiegu i intensywnym złuszczaniem naskórka. Po zabiegu skóra jest napięta, a po około 5 dniach następuje złuszczanie. Zabieg można wykonać jednorazowo bądź np. przy widocznych bliznach potrądzikowych czy przebarwieniach powtarzamy zabieg po miesiącu.

            Kwas mlekowy w przypadku starzenia się skóry jest polecany ze względu na jego wyjątkowe działanie. Warto tu wspomnieć o stymulacji produkcji ceramidów, które są niezbędne dla utrzymania szczelności bariery lipidowej co pozwala na ochronę skóry przed nadmierną utratą wody czy szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Wraz z wiekiem ceramidów ubywa, dlatego też warto pamiętać o stymulacji ich produkcji. Kolejną cechą tego kwasu to podnoszenie poziomu glikozaminoglikanów, które wiążą wodę, przez co nawet głębokie warstwy skóry są dobrze nawilżone.

            Po pozbyciu się zbędnego naskórka, warto wspomóc skórę suplementacją chociażby w formie mezoterapii igłowej. Jest to metoda bezpośredniej aplikacji substancji aktywnych do skóry. Celem może być nawilżenie, odżywienie skóry, ale także poprawa jej napięcia czy kolorytu.

            Wszystkie wymienione zabiegi można wykonać w Instytucie Urody Prestiż. Zapraszamy na wcześniejszą konsultację w celu oceny stanu skóry.